مدولاتور چیست + آموزش نصب مدولاتور

مدولاتور چیست ؟

مدولاتور به طور معمول یکی از خواسته های مشتریان در هنگام نصب سیستم های مدار بسته در واحد های مسکونی،اتصال آن به آنتن مرکزی برای نمایش تصاویر در تمامی واحدهاست. به این منظور برای انجام این کار از مدولاتور که یک مبدل AV به RF است استفاده میکنیم.

آنتن مرکزی عملکرد ساده ای دارد. به جای استفاده از چندین آنتن از یک آنتن استفاده میشود و سیگنال بین واحدهای مختلف توزیع میشود.

از آنجایی که این سیگنال ها در مسیر انتقال دچار افت میشوند باید تقویت گردند.از یک دستگاه آمپلی فایر برای این کار استفاده می شود.

مدولاتور چیست ؟

خروجی آنتن با خروجی دستگاه های ضبط و پخش تصاویر مانند  DVRمتفاوت است و نمی توان آن را بصورت مستقیم به آنتن مرکزی وصل کرد از این رو برای انتقال تصاویر از آنتن باید از مدولاتور استفاده کرد.

مدولاتور یک نوع تبدیل کننده است که خروجی DVR را به ورودی  VHFو UHF تبدیل می کند

برخی از تبدیل کننده ها دارای خروجی های متعددی می باشند و امکان اتصال خروجیVGA یا  HDMIبه آنتن مرکزی را فراهم می سازد.

نحوه اتصال DVR به مدولاتور چگونه است؟

برای اینکار باید با روش کار مدولاتور و آمپلی فایر آشنا باشید.

نصب مدولاتور

عد از اینکه سیستم آنتن مرکزی را به صورت کامل نصب نمودیم. باید اقدام به نصب مدولاتور نماییم.

برای این منظور خروجی DVR که به صورت صدا و تصویر می باشد را باید با یک عدد کابل RCA که دارای سه رشته سیم می باشد به ورودی مدولاتور که با رنگها زرد (تصویر) سفید و قرمز(صدای چپ و راست) مشخص شده وصل کنیم.

 سپس نوبت به تنظیم کانال خروجی مدولاتور می رسد که باید برای انتخاب کانال خروجی کمی دقت نمود زیرا اگر کانالی را انتخاب نماییم که در آن کانال صدا و سیما نیز شبکه ای را پخش کند تصویر دوربین ها با تصویر شبکه تلویزیونی تداخل می کند و خروجی مدولاتور یا با اعوجاج (در سیستم های آنالوگ) و یا کلا قطع ( در سیستمهای DVB-T ) مواجه می شود.

 برای دانستن کانالهایی که صدا و سیما بر روی آن کانالها و فرکانسها تصویر پخش می کند در ادامه ی مقاله بعضیس از فرکانس ها را قرار داده ایم.

بعد از اتصال DVR  نوبت به اتصال آنتن به ورودی RF  مدولاتور مرسد که توسط کابل RG 6 با مقاومت ۷۵ اهم و فیش F این کار را انجام میدهیم.

سپس خروجی مدواتور را با کابل RG6  به ورودی آمپلیفایر وصل می کنیم و خروجی آمپلیفایر هم که از قبل به اسپلیتور ها وصل شده است.

آمپلی فایر ها معمولا یا مولتی باند هستند که دارای چندین ورودی می باشند یا به صورت تقویت خط می باشند که دارای یک ورودی می باشند.

در آمپلی فایر خط تفوتی ندارد که کانال خروجی مدولاتور را روی چه باندی تنظیم کنید.

اما در آمپلی فایر های مولتی باند باید خروجی مدولاتور را به ورودی آمپلی فایری وصل کنید که کانال مدولاتور روی آن کانال انتخاب کرده اید.

اگر کانال مدولاتور را بین کانالهای ۵ تا ۱۲ انتخاب کنید باید به ورودی VHF  آمپلیفایر وصل کنید

اگر کانال مدولاتور را بین ۲۰ تا۶۰ انتخاب کنید باید خروجی مدولاتور را به ورودی UHF  آمپلی فایر وصل کنید.

انواع فرکانس های شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران:

-شبکه اول سیما:فرکانس ۲۵

-شبکه دوم سیما:فرکانس ۵۴

شبکه سوم سیما:فرکانس ۴۷

-شبکه چهارم سیما:فرکانس۴۴

-شبکه پنجم سیما:فرکانس۴۱

-شبکه خبر:فرکانس ۴۹

-شبکه آموزش:فرکانس۵۷

-شبکه قران:فرکانس۶۰

قبل از نصب مدولاتور و خرید انواع ملزومات آنتن مرکزی شما میتوانید با مشاوران فروشگاه سیبا الکتریک تماس بگیرید تا به صورت رایگان شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *